Trzecie klasy i "Kamienie na szaniec"

Listopad 06, 2016

Jeśli chcesz podążać śladami Rudego, Maćka i Alka , bohaterów lektury ,,Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego, zrób to samo co klasy trzecie gimnazjum i ich opiekunowie. Jedź do Warszawy, aby choć na kilka godzin przenieść się w czasy okupowanej stolicy, wejść w rolę harcerzy Szarych Szeregów i poznać historię konspiracyjnego życia. Warto pojechać, by przeżyć niezapomniane chwile i lepiej zrozumieć, że ,,Kamienie na szaniec” to powieść o ludziach, którzy potrafili ,,pięknie umierać i pięknie żyć.”

3.11.2016r.- ten dzień nie należał do najcieplejszych J Jednak nasze dobre humory i pozytywne emocje przegoniły deszczowe chmury i ( uff ) nie padało.

Ekscytację i zdrową rywalizację dostarczyła nam gra terenowa .Przewodnicy ubrani w stroje z lat 40-tych XX wieku, wyposażeni w odpowiednie rekwizyty zapewnili nam niezwykłą przygodę. Byliśmy podzieleni na trzy grupy. Każda z drużyn miała swojego dowódcę. Wcieliliśmy się w role harcerzy przygotowujących operację ,,Meksyk”. W kolejnych punktach musieliśmy wykonywać rozkazy umożliwiające kontynuowanie akcji, rozpoznawać naszych łączników , zdobywać pieniądze potrzebne na zakup broni, rozwiązywać szyfry, a nawet przenosić elementy prawdziwego karabinu. W skrócie- naprawdę dużo się działo…

Utrwaliliśmy wiedzę o akcjach Małego Sabotażu, byliśmy przed pomnikiem Mikołaja Kopernika i odtwarzaliśmy spektakularnie przeprowadzoną akcję  przez Aleksego Dawidowskiego. Mieliśmy szansę uczestniczyć w akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas której odbito Janka Bytnara z rąk Niemców ( Akcja pod Arsenałem)

Cmentarz Powązki Wojskowe był ostatnim punktem naszego programu. To tutaj, w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży, zostali pochowani Zośka, Rudy , Alek , ich koledzy i A. Kamiński.

Dzięki takim momentom jak te  spędzone w Warszawie, nowego znaczenia nabierają słowa z wiersza K. K. Baczyńskiego : ,,Trzeba nam teraz umierać, by Polska umiała znów żyć…”

Jubileuszowy Konkurs FotograficznyFrancuski Projekt Kulinarny
Listopad 2019
P W Ś C P S N
« wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Ostatnio dodane